Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií

Oči sú zrkadlom zdravia

“Množstvo komplikácií so zrakom dnes vieme vyriešiť. Človek nemusí byť Dr. House, zväčša postačí včasná, komplexná diagnostika a správne stanovená liečba. Mali sme napríklad pacienta, ktorý po úraze nevidel na jedno oko. Pomoc bola pomerne jednoduchá, dôležité bolo prekonať strach a  odhodlanie niečo s tým urobiť. Dnes opäť plnohodnotne vidí. To výrazne ovplyvňuje kvalitu jeho života a zároveň dáva zmysel tomu môjmu.” Vraví očná lekárka Petra Senešiová. Tá sa roky venovala  diagnostike a liečbe glaukómu či operáciám šedého zákalu na Očnej klinike Fakultnej nemocnice Trenčín a odoperovala tiež stovky laserových refrakčných operácií na súkromnej klinike v Bratislave. Pred dvoma rokmi spoločne s primárom Marekom Káčerikom a ďalšími kolegyňami otvorili na sídlisku Trenčín Juh očnú kliniku Vidissimo, ktorá poskytuje komplexnú starostlivosť o zrak od základných vyšetrení po náročnejšie chirurgické zákroky.


V úvode ste spomenuli Dr. Housa. Kedy sa dočkáme nemocníc a kliník ako v amerických seriáloch?
Závisí, čo konkrétne očakávate. Ak to, že zdravotnícky personál, bude vyzerať, ako George Clooney, Patrick Dempsey či Ellen Pompeová alebo, že stretnete sarkastických vtipálkov ako Alan Alda či Hugh Laurie, tak tých sa dočkáte skôr cez obrazovku (smiech). Ak hľadáte prvotriednu starostlivosť a kvalitné vybavenie, tak v mnohých súkromných zariadeniach sa k západnej úrovni už blížime.


Máte aj osobnú skúsenosť, vďaka ktorej to viete porovnať?

Mám, absolvovala som napríklad stáž v londýnskej očnej nemocnici Moorfield, ktorá je najstarším a najväčším centrom pre liečbu a výskum v rámci oftalmológie v Európe. Mám za sebou aj stáž v nemeckom Bonne a tiež množstvo kurzov, kongresov a podujatí pre špecialistov.


V súčasnosti máme očné ambulancie a oddelenia aj v nemocniciach, prečo by mal človek navštíviť očnú kliniku?

Hlavnou výhodou našej kliniky je to, že všetko vieme vyriešiť pod jednou strechou a pacient nemusí cestovať hore dole. Či už potrebuje preventívnu prehliadku alebo operáciu sivého zákalu, glaukómu, laserovú operáciu sekundárnej katarakty, všetko dokážeme zrealizovať u nás na jednom pracovisku.
Riešime širokú škálu problémov a aj jednoduchý problém môže mať rôzne prejavy, príčiny a následné riešenia.
Napríklad taký zápal očí. Môžu ho spôsobovať baktérie, vírusy, alergie, suché oko, anatomické problémy. Sprevádza ho tiež pestrá paleta nepríjemností – od začervenania očí, nepríjemného svrbenia, pocitu, že máte niečo v oku, svetloplachosti, až po rôzne opuchy, hrčky či výtoky. Aj na jednoduchý problém nie je úplne jednoduché nájsť správnu liečbu. S kvalitným vybavením a skúseným personálom si s tým ale vieme poradiť.

Ako ste sa dostali vašej profesii?

Oftalmológia ma zaujala už na univerzite, keďže tento odbor je veľmi rozmanitý – napríklad z pohľadu množstva vyšetrovacích či operačných metód. Mikrochirurgia ma skrátka vždy fascinovala. Na veľmi malej ploche ľudského tela veľkosti niekoľko milimetrov dokážete urobiť neuveriteľné veci.

Po škole som začala pracovať vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne na očnom oddelení a neskôr aj odborných ambulanciách a pár rokov po atestácii som „pričuchla“ aj k práci na súkromných klinikách, kde je väčší priestor na individuálny prístup k pacientovi.


Aké je vaše súčasné zameranie, liečbe akých diagnóz sa venujete na klinike?

Vo Vidissime sa špecializujem najmä na diagnostiku a liečbu ochorení rohovky, šošovky, sietnice, korekčné zákroky v oblasti očí či aplikáciu botoxu.


Čo je podľa Vás najdôležitejšie pri starostlivosti o oči?

Najdôležitejšia je prevencia. Komplexné očné vyšetrenie dokáže odhaliť nielen ochorenie očí, ale aj iné skryté zdravotné problémy. Pravidelnú prehliadku by preto mali aspoň jedenkrát ročne absolvovať aj tí, ktorí nemajú očné ťažkosti, ale trpia bolesťami hlavy, neurologickými problémami, chorobami tráviaceho traktu či endokrinologickými ochoreniami. Očné ťažkosti tiež môžu poukazovať na iné, celkové ochorenie, a preto sa často stáva, že očný lekár je lekárom prvého kontaktu a na začiatku celkovej diagnostiky.

Rada by som tiež zdôraznila, že až 80 % vnemov prijímame prostredníctvom zraku. Všetci si čistíme zuby, s hygienou očí nám to ale ide o čosi horšie. Čoraz viac času trávime za obrazovkami. Odporúčam napríklad po hodine práci na počítači aspoň niekoľkominútovú pauzu, taktiež preplachovať si oči častejšie čistou vodou a upraviť tiež jedálniček – pridať ovocie a zeleninu.


Mnohí pacienti s návštevou očného lekára napriek vážnym problémom dlho otáľajú. Prečo je to tak?

Stručne? Dôvodom sú Obavy. A tie sú úplne pochopiteľné. Na oči sme všetci veľmi citliví. Žmurkneme, keď sa nám čo i len pred nimi čokoľvek mihne. Zveriť sa do rúk ľuďom s laserom či skalpelom chce istú dávku odvahy a odhodlania. Stojí to ale za to. Dôveru si treba zaslúžiť. Náš tím má za sebou desiatky tisíc zákrokov a všetky úspešné. Uvediem ako príklad nášho nedávneho pacienta. Tento mladý muž absolvoval viac očných vyšetrení, kde mu bolo povedané, aby to radšej nechal tak, veď až tak zle nevidí... Avšak my chceme pacientom vždy ponúknuť maximum, a keď sme mu mohli zlepšiť život a videnie o temer polovicu, tak sme to samozrejme urobili.

Často sa stretávam s tým, že ľudia sa boja, aby to po operácii nebolo ešte horšie a často ich odhovárajú aj známi a príbuzní so zlými skúsenosťami. Čo ma veľmi mrzí, keďže sa bohužiaľ stále nájdu pracoviská, ktorá kazia dobré meno oftalmológii.

 

Spomínali ste, že robíte aj estetické zákroky.

Veľmi častá úprava, akú robíme je korekcia horných viečok. Tu je však dôležité spomenúť, že to nie je iba o kráse. Padnuté viečka môžu spôsobiť únavu očí. Ďalej aplikujeme botulotoxín pre mladistvejší vzhľad. Rada by som ale poznamenala, že takýto zákrok by mal vykonávať človek s medicínskym vzdelaním. A v neposlednom rade sa k estetickým zákrokom radí odstránenie nedostatkov v okolí očí ako sú jačmene, bradavice, výrastky a znamienka.

 

Povzbudzujete ľudí, aby sa nebáli riešiť svoje problémy, či zlepšiť kvalitu života rôznymi zákrokmi, ale sú oftalmológovia, ktorí nosia okuliare...

Áno, môže to pôsobiť tak, že obuvníkove deti chodia bosé. Nedá sa ale povedať, že by väčšina očných lekárov nosila okuliare, či bála sa operácii. Ja sama som toho dôkazom, keďže som pred pár mesiacmi absolvovala refrakčnú operáciu a dala si odstrániť dioptrie. Život bez okuliarov je pre mňa krajší a komfortnejší a zároveň viem vďaka tejto cennej skúsenosti pochopiť svojich pacientov a predstaviť si ako vidia a cítia sa. Predo mnou dokonca refrakčnú operáciu absolvovala aj moja sestra a mama :-).
 

Liečba sklovcových zákalov – laserová vitreolýza

Určite to poznáte, najmä ak sa zahľadíte na svetlú plochu: pred očami sa vám pohybujú a lietajú rôzne drobné útvary – malé bodky alebo vlákna, niekedy si ich dokonca pomýlite s muškami. Spôsobujú ich zákaly v sklovci. Opísaný jav síce môže signalizovať aj závažný problém, ale väčšinou neznamená nič závažné. Tieto lietajúce útvary dokážu znepríjemňovať život pri bežných každodenných činnostiach a napríklad aj pri šoférovaní. Väčšinou ide o neškodné zákaly, ktoré sa tvoria v sklovci oka – gélovitej hmote, ktorá vypĺňa zadné dve tretiny očnej gule. Zákaly v sklovci však netreba podceňovať, nemusia byť iba nevinnou „nečistotou“, môžu byť aj signálom, že človek trpí niektorými závažnými ochoreniami očí alebo celkovými ochoreniami. Ako sa zbaviť zákalov sklovca? Ak sú zákaly väčšie, dlhodobo pretrvávajú a významne vám znepríjemňujú život,, mali by ste po konzultácii s lekárom zvážiť ich odstránenie laserom, prípadne chirurgicky. Chirurgické odstránenie – tzv. vitrektómia znamená, že sa odstráni celý sklovec oka. Obvykle sa však sklovcové zákaly chirurgicky neodstraňujú, tento spôsob sa najčastejšie využíva pri vážnych stavoch. Na drobné sklovcové zákaly postačuje laser V prípade menších zákalov je vhodné odstrániť ich pomocou špeciálneho lasera. Odborne sa táto metóda nazýva vitreolýza a robí sa špeciálnym typom YAG lasera. Pulz lasera je veľmi krátky,v ohnisku lasera vzniká mikroexplózia a prítomné tkanivo sa mení na plazmu a plyn. Tak dokáže laser rozrušiť sklovcové zákaly. Ošetrenie laserom je úplne bezbolestné a trvá niekoľko minút. Pravdepodobnosť vzniku nových zákalov po takomto zákroku je malá.

Operácia sivého zákalu

Sivý zákal, odborne nazývaný aj katarakta, je veľmi časté ochorenie vnútroočnej šošovky, ktoré u väčšiny prípadov súvisí s vekom. Jedná sa o zakalenie a stratu priehľadnosti vnútroočnej šošovky a postupné zhoršovanie zrakovej ostrosti. Neliečený sivý zákal môže viesť až k slepote. V súčasnosti je jediným riešením sivého zákalu bezbolestný a naozaj rýchly chirurgický zákrok, ktorý nevyžaduje celkovú anestézu pacienta a patrí medzi najčastejšie vykonávané operácie na ľudskom tele vôbec. Chirurgické riešenie môžete podstúpiť už v štádiu, keď začnete pociťovať i mierne zhoršenie kvality Vášho videnia. Zákrok sa vykonáva bez nutnosti následnej hospitalizácie a trvá približne 10 minút, počas ktorých sa vnútroočná šošovka odstráni a následne sa do oka vloží/ implantuje umelá vnútroočná šošovka, ktorá nahradí funkciu pôvodnej a zabezpečí vám ostrý zrak, a to aj bez nutnosti nosenia okuliarov do diaľky, pri práci s počítačom či na čítanie.

Sekundárna katarakta

Sekundárna katarakta resp. sekundárny sivý zákal je stav, ktorý sa po určitej dobe od operácie sivého zákalu vyvinie iba u niektorých pacientov a spôsobuje zhoršenie zrakovej ostrosti. Je daný zakalením zadného púzdra šošovky lokalizovanom za umelou vnútroočnou šošovkou, a teda sa nejedná o sivý zákal v pravom slova zmysle. Riešenie sekundárnej katarakty je veľmi jednoduché, bezkontaktné, pomocou tzv. YAG laser kapsulotómie, pri ktorej sa u pacienta pomocou Nd:YAG laserového lúča vytvorí otvor v zakalenom zadnom púzdre. Zákrok je bezbolestný, vykonáva sa ambulantne, v sede a trvá iba niekoľko minút. Pacient pociťuje zlepšenie ostrosti videnia už v deň zákroku. Po zákroku nie sú nutné žiadne obmedzenia v činnostiach pacienta.

Predoperačné očné vyšetrenie

Predoperačné očné vyšetrenie je veľmi podrobné a špecializované očné vyšetrenie, ktoré je potrebné vykonať pred každým vnútroočným chirurgickým zákrokom. Pomocou najmodernejších oftalmologických vyšetrovacích prístrojov vyšetrujeme parametre oka ako sú centrálna zraková ostrosť, vnútroočný tlak, refrakcia oka, biometrické parametre oka, po rozšírení Vašej zreničky očnými kvapkami podrobne biomikroskopicky vyšetrujeme predný aj zadný segment oka a používame aj detailné zobrazovacie metódy v očnom lekárstve, aby sme zachytili a diagnostikovali akékoľvek ochorenie oka. Všetky vyšetrenia sú potrebné na to, aby sme odporučili vhodný chirurgický postup cielený individuálne pre Vás. Pred operáciou sivého zákalu je zároveň veľmi dôležitý správny výber typu umelej vnútroočnej šošovky lekárom, preto sa pri rozhovore s Vami cielene informujeme aj na Vaše pracovné zameranie, zvyky, záľuby a preferencie pacienta. Zároveň je našou snahou Vás počas predoperačného vyšetrenia podrobne informovať o príprave, priebehu zákroku ako aj o pooperačnej starostlivosti. Po vyšetrení u nás nie je vhodné približne 3-4 hodiny šoférovať, keďže rozkvapkanie a rozšírenie zreníc spôsobuje dočasné zhoršené videnie na blízko aj neschopnosť zaostriť.

Komplexné očné vyšetrenie

Komplexné očné vyšetrenie je veľmi precízne vyšetrenie očí pacienta, ktoré by najmä po 40-tom roku života malo byť vykonávané pravidelne, aby včas identifikovalo akékoľvek zmeny na oku pacienta, ale aj dopomohlo k diagnóze niektorých systémových, interných, infekčných či nádorových ochorení. Komplexné očné vyšetrenie v sebe zahŕňa niekoľko samostatných meraní a vyšetrení, a to konkrétne:

 • Centrálna zraková ostrosť: je ostrosť zraku a schopnosť oka identifikovať dva čo najbližšie pri sebe ležiace body v diaľke ako dva samostatné objekty. Je potrebné vyšetriť ju dôkladne, pre každé oko zvlášť a pri dioptrickej chybe pacienta pri vyšetrení zároveň individuálne určiť najvhodnejšie dioptrie pre pacienta.
 • Akomodácia oka: znamená schopnosť očí pacienta zaostriť videnie na blízko a podľa potreby sa zisťuje chýbajúca dioptria pri zoslabení akomodácie pri presbyopii.
 • Vnútroočný tlak a pachymetria: bezbolestné a bezkontaktné vyšetrenie pomocou bezkontaktného tonometra, pomáha zachytiť a včas diagnostikovať glaukóm.
 • Refrakcia oka: je bezkontaktné a presné vyšetrenie refrakčnej/dioptrickej chyby očí pacienta pomocou autorefraktometra.
 • Rohovková mapa: je meranie hrúbky a topografie rohovky, ktoré dokáže odhaliť ochorenia rohovky akým je napr. keratokonus.
 • Anamnéza zdravotného stavu pacienta: získava sa cieleným rozhovorom s pacientom.
 • Biomikroskopia predného segmentu oka: je biomikroskopické vyšetrenie všetkých anatomických štruktúr prednej tretiny oka, a to mihalnice, spojoviek, rohovky, prednej komory oka, dúhovky, ciliárneho telieska a šošovky pomocou oftalmoskopu.
 • Biomikroskopia očného pozadia: je biomikroskopické vyšetrenie anatomických štruktúr zadných dvoch tretín oka ako sú sklovec, sietnica, zrakový nerv či cievy sietnice pomocou oftalmoskopu.
 • OCT vyšetrenie: t.j vyšetrenie pomocou optickej koherentnej tomografie je jedno z najpresnejších vyšetrení predného i zadného segmentu oka v oftalmológii a lekárovi poskytne veľmi detailné informácie štruktúr oka na bunkovej úrovni.
 • Perimetria: je vyšetrenie periférneho zorného pola pomocou počítačovej perimetrie, ktoré sa využíva najmä pri ochoreniach zrakového nervu či pri neurooftalmologických diagnózach.

Plastika očných viečok: blefaroplastika

Blefaroplastika, čiže chirurgická korekcia prevísajúcej kože viečok, tzv. blefarochalázy, redukuje previs a ochabnutie tkanív horných viečok odstránením nadbytočného tuku a kože. Blefarochaláza sa často vyskytuje u pacientov v strednom a najmä staršom veku. Estetickú operáciu horných viečok podstupujú ženy aj muži, ktorí s pribúdajúcim vekom môžu pozorovať prejavy starnutia na tvári, konkrétne v esteticky veľmi významnej oblasti okolia očí. Práve viečka očí sú počas života funkčne veľmi exponované, starnutím vznikajú veľké kožné nadbytky, a preto sa korekčné zásahy často týkajú práve tejto oblasti. Zmeny viečok môžu byť ovplyvnené aj inými faktormi ako je dedičnosť, životospráva, alergie, choroby a podobne. Nejedná sa len o estetický, ale aj funkčný problém, ktorý vyvoláva pocit únavy, bolestivosť očí, slzenie, zhoršovanie videnia či bolesť hlavy.

Priebeh výkonu

Cieľom operácie je odstránenie nadbytočnej kože príp. aj časti podkožného tkaniva na obidvoch viečkach. Ide o korekčnú operáciu z medicínskych i kozmetických dôvodov. Pacienta objednávame na zákrok po podrobnej konzultácii s naším lekárom. Zákrok viečok oboch očí na našej klinike sa vykonáva v lokálnej anestéze a trvá približne jednu hodinu. Rana sa zašije netraumatickými tenkými stehmi a sterilne sa prelepí.

Starostlivosť po výkone

Pacient má po výkone ranu sterilne prelepnú do nasledujúceho dňa. Rany odporúčame držať v čistote a bez krytia. Po zákroku môže pacient dočasne pociťovať mierny diskomfort, pocit napätia v oblasti viečok. K prevencii pooperačného hematómu (modrín) sú vhodné studené obklady. Stehy sa vyberajú pri nekomplikovanom hojení spravidla na 7. – 9. pooperačný deň. Doba rekonvalescencie je individuálna, spravidla hojenie trvá asi 1-2 týždne. Definitívny stav nastáva do cca 3 mesiacov po zákroku.

Operácia PRELEX – refrakčná výmena ľudskej šošovky

Máte viac ako 40 rokov? Obmedzuje vás nosenie okuliarov? Zvoľte metódu PRELEX. Je to rýchla, rokmi overená, bezpečná a bezbolestná metóda ako sa zbaviť okuliarov do diaľky aj na čítanie a mať natrvalo zrak lepší než v mladosti. Touto bezbolestnou metódou je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií a zbaviť sa tak závislosti na okuliaroch. Operácia PRELEX spočíva vo výmene ľudskej šošovky za umelú multifokálnu vnútroočnú šošovku, ktorá je počas zákroku natrvalo implantovaná do oka.

Aké sú výhody zákroku PRELEX?

 • Trvalé odstránenie dioptrickej chyby a potreby nosiť okuliare
 • Odstránenie rizika vzniku šedého zákalu
 • Videnie do diaľky a na blízko bez okuliarov

Presbyopia je odborný názov pre tzv. stareckú slabozrakosť alebo ľudovo povedané „chorobu krátkych rúk“. Presbyopia však nie je choroba v pravom zmysle slova, ale skôr dôsledok starnutia organizmu, ktorý môže skôr či neskôr očakávať každý z nás. Prvé príznaky presbyopie – zhoršenie videnia na blízko a na strednú vzdialenosť – sa zvyčajne začínajú objavovať po 40. roku života. Rovnako ako všetky časti ľudského tela, aj šošovka podlieha fyziologickému starnutiu. Jej pružnosť sa postupne znižuje a to oku znemožňuje dobre zaostrovať.

Priebeh zákroku PRELEX

Operácia PRELEX sa vykonáva výhradne ambulantne pri lokálnom znecitlivení a trvá približne 15 minút. Je úplne bezbolestný, pacient po operácii odchádza v ten istý deň domov a na druhý deň po operácii na operované oko normálne vidí. Operácia na druhom oku sa vykonáva zvyčajne po 7 dňoch.

Operácia očí PRELEX spočíva vo výmene vlastnej, čiastočne nefunkčnej šošovky za umelú vnútroočnú šošovku, tzv. implantát, ktorý zostáva plne funkčný až do konca života. Metóda PRELEX rovnako ako aj iné očné zákroky nie je vhodná pre každého pacienta. Naši lekári vždy posudzujú individuálny prípad pacienta – jeho refrakčnú vadu, prítomnosť ďalších očných ochorení, typ zamestnania a koníčkov, ktorým sa venuje. Predpokladom pre absolvovanie operácie PRELEX je vek nad 40 rokov a kombinácia dioptrií na čítanie a dioptrií na diaľku.

Čo sú vnútroočné šošovky?

Umelé vnútroočné šošovky sú rokmi prevereným spôsobom ako korigovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a presbyopiu (starecká slabozrakosť, okuliare na čítanie). Správny druh vnútroočnej šošovky sa volí na základe veku pacienta, refrakčnej vady, očakávaní a prítomnosti alebo absencie očných ochorení. Veľmi dôležité je aj pracovné zaradenie pacienta a jeho záľuby. Pacientom nad 40 rokov sa zvyčajne nahrádza vlastná šošovka umelou, ktorá je schopná poskytnúť kvalitné videnie na rôzne vzdialenosti. U mladších pacientov je vhodnejšia tzv. šošovka fakická, ktorá sa dáva ako doplnok k vlastnej šošovke.

Typy šošoviek:

Monofokálna - jednoohnisková šošovka

Poskytuje ostré videnie úpravou jedného bodu v ohnisku šošovky, takže vylepší zrak buď do blízka alebo do diaľky.

Multifokálna šošovka

2-ohnisková vnútroočná šošovka umožňuje vidieť po operácií do diaľky aj do blízka bez okuliarov. Tento druh šošoviek je vhodný pre starších pacientov s presbyopiou alebo aj mladším pacientom s vyššou refrakčnou vadou, predovšetkým hypermetropiou (ďalekozrakosťou). Presbyopia je vekom podmienená strata akomodácie šošovky, ktorá sa prejavuje neschopnosťou čítať do blízka bez okuliarov. Začína vo veku okolo 40 rokov a postupne sa zhoršuje. Ďalšou vhodnou skupinou sú ľudia s vyššou hypermetropiou, ktorí nosia okuliare do diaľky aj blízka s postupným zhoršovaním vady behom života. Títo ľudia po operácií nepoužívajú okuliare ani na diaľku ani do blízka.

Trifokálna šošovka

Najčastejšie používaný typ viacohniskového implantátu v súčasnej refrakčnej chirurgii. Umožňuje videnie bez okuliarov na všetky vzdialenosti. Na rozdiel od multifokálnych vnútroočných šošoviek zabezpečuje tento implantát lepšie videnie na strednú, pracovnú vzdialenosť a je vhodná pre korekciu ďalekozrakosti aj krátkozrakosti.

Multifokálna torická šošovka 2-ohnisková vnútroočná šošovka

Umožňuje vidieť bez okuliarov do blízka aj do diaľky u pacientov s vyšším predoperačným astigmatizmom. U týchto pacientov by implantácia klasickej multifokálnej šošovky závislosť od okuliarov neodstránila.

Trifokálna torická šošovka

Nový typ vnútroočného implantátu, kombinácia trifokálnej a torickej vnútroočnej šošovky. Umožňuje videnie bez okuliarov do blízka, stredná (pracovná) vzdialenosť, do diaľky a koriguje vyšší astigmatizmus.

Na očnej klinike Vidissimo pri zákroku PRELEX najčastejšie implantujeme najmodernejšie trifokálne vnútroočné šošovky PanOptix (vyrábané americkou spoločnosťou Alcon), ktoré sú schválené Európskou úniou aj kontrolným úradom pre potraviny a lieky spojených štátov (FDA).