Operácia pterýgia – ablácia a plastika

Pterýgium je zväčšenie tkaniva spojivky, ktoré prerastá na rohovku, zväčša vo vnútornom kútiku oka. Často sa vyskytuje u ľudí, ktorí sa nadmerne vystavujú slnečnému žiareniu bez slnečných okuliarov, prípadne ľudí pracujúcich v suchom a prašnom prostredí. Bežne pterýgium nespôsobuje ťažkosti, ale postupne môže rastúce tkanivo porušiť povrch rohovky a zhoršiť ostrosť videnia. Pokiaľ už pociťujete dráždenie oka, odporúčame pterýgium odstrániť.

Liečba: Jedinou možnosťou liečby je chirurgická ablácia –odstránenie rastúceho tkaniva z povrchu rohovky. To sa vykonáva ambulantne v lokálnom znecitlivení kvapkami. Náročnosť zákroku závisí od veľkosti pterýgia. Aj po zákroku je možné, že sa časom pterýgium opäť vráti, častejšie u mladých ľudí.

Plastické operácie na mihalniciach – entropium a ektropium

Entropium je porucha postavenia dolného viečka, ktoré je otočené smerom von od očnej bulvy. Najčastejšou príčinou je starnutie, príčinou však môže byť napríklad aj kožné ochorenie. Pri vytočení viečka smerom von môže dochádzať k vysychaniu slzného filmu na oku, vzniku suchého oka alebo aj nadmerného slzenia, podráždenia, či precitlivenosti očí na vonkajšie podnety (vietor, slnko…).

Liečba: Na vrátenie viečka do normálnej polohy je možné vykonať operáciu, ktorá sa vykonáva ambulantne a okrem injekcie na znecitlivenie viečok je zákrok absolútne bezbolestný. Po zákroku viečko opäť plní funkciu ochrany a správnej lubrikácie oka.

Ektropium je porucha postavenia viečka, ktoré sa stáča dovnútra a okraj viečka s riasami smeruje proti povrchu očnej bulvy. Toto spôsobuje trvalé dráženie, slzenie a začervenanie oka, môže dôjsť až k poškodeniu rohovky alebo k infekcii. Príčinou je strata integrity sťahovačov dolného viečka väčšinou súvisiaca so starnutím a relaxáciou očných svalov.

Liečba: Na vrátenie viečka do pôvodnej polohy je možné vykonať operáciu, ktorá sa vykonáva ambulantne a okrem injekcie na znecitlivenie viečok je zákrok absolútne bezbolestný. Po zákroku viečko opäť plní funkciu ochrany a problémy znovu ustúpia.

Operácia nádorov mihalníc

Bazaliom je najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom na mihalniciach. Môže sa vyskytovať v oblasti okolia oka, mihalníc alebo vo vnútornom kútiku oka. Ide o nádor kože, ktorý je lokálne invazívny preto je potrebné jeho chirurgické odstránenie. Odstránený útvar je odoslaný na histologické vyšetrenie. Odporúčané je riešiť odstránenie nádoru v čo najskoršom štádiu, kedy je veľkosť útvaru čo najmenšia, aj z dôvodu dosiahnutia lepšieho estetického výsledku.

Liečba: Nádor mihalníc je možné odstrániť chirurgicky. Ide o pomerne rýchly a bezbolestný zákrok, ktorý sa uskutočňuje ambulantne a okrem injekcie na znecitlivenie je zákrok absolútne bezbolestný. Pri operácii sa musí odstrániť dostatočne veľká kožná oblasť. Veľkosť uzatváranej rany je teda daná veľkosťou a polohou nádoru a z toho vychádza aj následná starostlivosť, o ktorej poučí pacienta lekár.

Odstránenie xantelazmy

Xantelazma  je kožná lézia – ostrovčeky žltkavej farby, ktoré sa vyskytujú v okolí očí – často v oblasti vnútorného kútika oka, na hornom alebo dolnom viečku. Vznikajú ukladaním tuku bez ohľadu na vek a rovnako u mužov ako u žien. Ložiská často zväčšujú svoju veľkosť, alebo počet. Zvyčajne vzniká na dedičnom základe a je to dôsledok poruchy metabolizmu tukov.

Liečba: Xantelazmy je možné odstrániť chirurgicky. Zákrok trvá približne hodinu, vykonáva sa ambulantne a okrem injekcie na znecitlivenie je absolútne bezbolestný. Tukové vačky sú chirurgicky  odstránené a rana zašitá jemným materiálom. Bežne sú stehy odstránené na 7 – 9 deň.

Operačné odstránenie vlčieho zrna

 (excochleácia  chalazea)

 Chalazeon alebo ľudovo vlčie zrno je opuch očného viečka spôsobený chronickým zablokovaním a zápalom jednej z malých žliaz nachádzajúcich sa v hornom a dolnom viečku. V dôsledku toho sa začne tvoriť malá boľavá hrčka, ktorá môže byť mäkká a plná tekutiny, alebo pevná a tvrdšia. Vlčie zrno si často zamieňame s jačmeňom, pretože ide o podobné útvary, jačmeň sa ale vytvára upchatím odtoku mazovej žliazky vnútri viečka, väčšinou je sprevádzaný bolesťou, kým vlčie zrno sa nachádza v strede viečka a väčšinou nebolí.

Liečba:  Ak je chalazeon malý, často zmizne aj sám, pokiaľ je väčší, je potrebné ho riešiť s lekárom. Prvotnou liečbou sú lokálne kvapky alebo mastičky a účinné bývajú aj teplé suché obklady aplikované na viečko. Pokiaľ chalazeon na liečbu nereaguje a pretrváva viac ako 1 – 2 týždne, odporúčame s lekárom konzultovať jeho chirurgické odstránenie, ktoré prebieha ambulantnou formou a okrem injekcie na znecitlivenie je zákrok absolútne bezbolestný. Ide o rýchly zákrok, po ktorom pacient odchádza do domáceho prostredia.

Na našej klinike sa okrem spomenutých zákrokov venujeme aj odstraňovaniu drobných útvarov, bradavičiek či výrastkov v okolí očí, či už z estetických alebo zo zdravotných dôvodov. Tieto drobné útvary odstraňujeme elektrokauterom alebo chirurgicky. Benefitom odstraňovania výrastkov elektrokauterom je nižšia bolestivosť, menší rozsah krvácania a rýchlejšie zhojenie. Vhodný typ zákroku určí lekár po vyšetrení pacienta.