tango_reflex-vidissimo

Laserová operácia sekundárnej katarakty

Ste po operácii sivého zákalu alebo výmene refrakčnej šošovky a pociťujete opätovné zhoršenie videnia? Môže ísť o tzv. sekundárnu kataraktu resp. sekundárny sivý zákal. Ide o stav, ktorý sa po určitej dobe od operácie vyvinie asi u 10 – 15 % operovaných pacientov a spôsobuje zhoršenie zrakovej ostrosti.
Popis ochorenia
Prejavy ochorenia
Možnosti liečby
Priebeh operácie
Benefity

Popis ochorenia

Čo je sekundárna katarakta?

Sekundárna katarakta vzniká zakalením alebo zhrubnutím zadného púzdra šošovky lokalizovanom za umelou vnútroočnou šošovkou, a teda sa nejedná o sivý zákal v pravom slova zmysle. Okrem zahmleného videnia, sekundárna katarakta žiadnym iným spôsobom oko nepoškodzuje.

Prejavy

Ako sa sekundárna katarakta prejavuje?

Príznaky sekundárnej katarakty sa obyčajne objavia od 1 do 3 rokov po operácii katarakty, prípadne operácie presbyobie a sú veľmi podobné ako pri šedom zákale:

  • zahmlené, rozmazané videnie
  • pocit pohoršeného videnia do blízka aj do diaľky
  • slabšie videnie za šera či tmy

Liečba

Liečba sekundárnej katarakty

Diagnostika aj riešenie sekundárnej katarakty je veľmi jednoduché, bezkontaktné a bezbolestné. Odstránenie sekundárnej katarakty sa realizuje pomocou tzv. YAG laser kapsulotómie, pri ktorej sa u pacienta pomocou YAG laserového lúča vytvorí otvor v zakalenom zadnom púzdre.
Na našej klinike používame k liečbe sekundárnej katarakty špičkový certifikovaný prístroj – Laser Tango Reflex, ktorý zaručí efektívny a bezpečný zákrok vykonaný našimi lekármi špecialistami.

Operácia

Ako zákrok prebieha?

Ide o  bezbolestný zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne v sede po lokálnom znecitlivení oka kvapkami. Počas zákroku je laserom otvorené zakalené puzdro šošovky a pacient získava jasnejšie videnie ihneď po zákroku. Následne sa do ošetreného oka aplikujú na zmiernenie možnej pooperačnej reakcie. Nehrozia však žiadne vážnejšie pooperačné komplikácie, niektorí pacienti cítia slabšiu únavu očí.

Benefity

Benefity zákroku u nás

  • rýchly a úplne bezbolestný zákrok po lokálnom znecitlivení oka kvapkami
  • bezpečná a overená metóda pri použití špičkového certifikovaného prístroja
  • ambulantný zákrok bez potreby hospitalizácie