OCT vyšetrenie
Priebeh vyšetrenia
Ako OCT vyšetrenie prebieha?
Ide o bezbolestné a bezkontaktné vyšetrenie, pri ktorom OCT prístroj pomocou laserového lúča zmeria a zmapuje sietnicu a vytvorí rezy jej štruktúrou s vysokou rozlišovacou schopnosťou. Lekár tak dostáva podrobné informácie, na základe ktorých stanoví prípadné ochorenia a rieši ďalší postup liečby. Pri tomto vyšetrení väčšinou nie je potrebné rozkvapkávanie oka.
Prevencia
Prečo a ako často pacientom odporúčame OCT vyšetrenie?
OCT vyšetrenie ako jedno z najpodrobnejších vyšetrení vnútorných štruktúr oka lekárovi poskytuje mnoho informácií, z ktorých vie jednak včas odhaliť rôzne očné ochorenia, ktoré pacient nemusí ani pociťovať a zároveň na základe výsledkov vyšetrenia dokáže lekár nastaviť vhodnú liečbu a ďalší postup pri zistených ochoreniach. Opakovanými vyšetreniami sa zase sledujú zmeny, ktoré v oku za nejaké obdobie nastali a odhaľuje sa tak prípadná progresia ochorenia.
Absolvovať OCT vyšetrenie odporúčame min. 1 x za 2 roky pri dospelých pacientov bez zdravotných problémov, pri diagnostikovaných očných prípadne iných ochoreniach určite častejšie – väčšinou pri kontrolných vyšetreniach v intervaloch podľa odporučenia lekára.
Na čo je to dobré?
Aké ochorenia je možné pomocou OCT vyšetrenia včas odhaliť?
Pomocou tohto vyšetrenia dokážeme včas diagnostikovať rôzne očné alebo súvisiace systémové ochorenia,
- vekom podmienenú makulárnu degeneráciu
- glaukóm – zelený zákal
- diabetickú retinopatiu (cievne ochorenie sietnice u pacientov s cukrovkou)
- iné ochorenie makuly, dieru v makule
- poruchy zásobovania sietnice krvou
- nádorové ochorenia oka
- rôzne degeneratívne zmeny na sietnici
- odumretie ciev v oku