sklovcove-zakaly-vidissimo

Liečba sklovcových zákalov – laserová vitreolýza

Väčšinou ide o neškodné zákaly, ktoré sa tvoria v sklovci oka – gélovitej hmote, ktorá vypĺňa zadné dve tretiny očnej gule. Zákaly sklovca alebo opacity spôsobujú drobné nepravidelné útvary, ktoré sa vznášajú v sklovci oka.
Popis ochorenia
Prejavy ochorenia
Možnosti liečby
Priebeh operácie
Benefity

Popis problému

Lietajú Vám mušky pred očami?

Určite to poznáte, najmä ak sa zahľadíte na svetlú plochu: pred očami sa vám pohybujú a lietajú rôzne drobné útvary – malé bodky, fliačiky alebo vlákna, niekedy si ich dokonca pomýlite s muškami. Spôsobujú ich zákaly v sklovci. Opísaný jav síce môže signalizovať aj vážnejší problém, ale väčšinou neznamená nič závažné. Tieto lietajúce útvary dokážu znepríjemňovať život pri bežných každodenných činnostiach a napríklad aj pri šoférovaní.

Prejavy

Čo sú zákaly v sklovci?

Väčšinou ide o neškodné zákaly, ktoré sa tvoria v sklovci oka – gélovitej hmote, ktorá vypĺňa zadné dve tretiny očnej gule. Zákaly sklovca alebo opacity spôsobujú drobné nepravidelné útvary, ktoré sa vznášajú v sklovci oka. Keď sa pohybujú, objavia sa v zornom poli. Pribúdajú najmä s vekom, ale aj po úrazoch či pri krátkozrakosti ich môžu vnímať aj mladšie osoby.

Liečba

Liečba zákalov v sklovci

Ak sú zákaly väčšie, dlhodobo pretrvávajú a významne vám znepríjemňujú život, mali by ste po konzultácii s lekárom zvážiť ich odstránenie laserom, prípadne chirurgicky. Chirurgické odstránenie – tzv. vitrektómia znamená, že sa odstráni celý sklovec oka. Obvykle sa však sklovcové zákaly chirurgicky neodstraňujú, tento spôsob sa využíva iba pri vážnych stavoch.
V prípade menších zákalov je vhodné odstrániť ich pomocou špeciálneho lasera. Odborne sa táto metóda nazýva vitreolýza a robí sa špeciálnym typom YAG lasera. Pulz lasera je veľmi krátky, v ohnisku lasera vzniká mikroexplózia a prítomné tkanivo sa mení na plazmu a plyn. Tak dokáže laser rozrušiť sklovcové zákaly.

Operácia

Ako zákrok prebieha?

Ide o veľmi rýchly a bezbolestný zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne po lokálnom znecitlivení oka kvapkami. Zákrok sa robí pomocou kontaktnej šošovky, ktorá sa dá na oko. Následne sú zákaly odstraňované po zacielení zaostrovacím lúčom lasera. Zákrok trvá iba niekoľko minút a pacient odchádza po ošetrení domov. Niekedy je zákrok potrebné opakovať viackrát, avšak pravdepodobnosť vzniku nových zákalov po takomto zákroku je malá.
Na našej klinike používame certifikovaný Laser TANGO Reflex, ktorý je vybavený najnovšou technológiou Reflex pre bezpečnú a efektívnu laserovú vitreolýzu.

Benefity

Benefity zákroku u nás

  • rýchly a úplne bezbolestný zákrok po lokálnom znecitlivení oka kvapkami
  • bezpečná a overená metóda pri použití špičkového certifikovaného prístroja
  • ambulantný zákrok bez potreby hospitalizácie