operacia-glaukomu

Laserová operácia glaukómu

Glaukóm, alebo aj zelený zákal, je závažné ochorenie očí, ktoré spôsobuje trvalú degeneráciu a odumieranie zrakového nervového tkaniva. Toto tkanivo prenáša vizuálne informácie z oka do mozgu, čo nám umožňuje vidieť.
Popis ochorenia
Prejavy ochorenia
Možnosti liečby
Priebeh operácie
Benefity

Popis ochorenia

Čo je to glaukóm?

Glaukóm, alebo aj zelený zákal, je závažné ochorenie očí, ktoré spôsobuje trvalú degeneráciu a odumieranie zrakového nervového tkaniva. Toto tkanivo prenáša vizuálne informácie z oka do mozgu, čo nám umožňuje vidieť. Glaukóm je spravidla sprevádzaný zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý vzniká pri nahromadení vnútroočnej tekutiny, ktorá nemá kam odtekať. Tá následne tlačí na nervové tkanivo, čo pri neliečení môže viesť k vážnemu poškodeniu očí, výpadku zorného poľa až k oslepnutiu, preto sa glaukómu hovorí aj „tichý zlodej zraku“. Vyskytuje sa u ľudí všetkých vekových skupín, najčastejšie po 40. roku života.  Rizikovými faktormi pre vznik glaukómu  sú okrem vysokého očného tlaku aj pozitívna rodinná anamnéza, krátkozrakosť ale aj ďalekozrakosť, zápaly, nádory, úrazy oka či pooperačné stavy. Zo systémových ochorení je to napríklad cukrovka, neurodegeneratívne choroby, cievne ochorenia, užívanie niektorých druhov liekov napr. steroidy, antidepresíva…

Aké sú najčastejšie druhy glaukómu?

  • Glaukóm s otvoreným uhlom – vyskytuje sa najčastejšie, prebieha dlhodobo a pacient si veľakrát všimne problém až pri výraznejších zmenách v zornom poli. Pri tomto ochorení preteká vnútroočná tekutina voľne zreničkou do prednej očnej komory a následne do komorového uhla. Odtok tekutiny z prednej očnej komory je príliš pomalý a vnútroočný tlak sa zvyšuje.
  • Glaukóm s ostrým, uzavretým uhlom – sa častejšie vyskytuje u pacientov s ďalekozrakosťou a prejavom býva glaukómový záchvat. Vzniká kvôli uzavretému komorovému uhlu, kedy cezeň nemôže pretekať vnútroočná tekutina, kvôli čomu prudko stúpne vnútroočný tlak. Následne pacient často pociťuje prudké bolesti hlavy a oka, zahmlené videnie, začervenané oči, či dokonca nevoľnosť. V týchto prípadoch je nutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
  • Vrodený glaukóm – je najčastejšie odhalený do jedného roka dieťaťa. Príčinou býva buď upchatý odtokový kanál v oku, alebo nevyvinutý odtokový systém. Medzi prejavy ochorenia u detí patrí podráždené oko, slzenie, precitlivenosť na svetlo či zakalená rohovka. Postihnuté očko býva často v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku zväčšené. Skorú liečbu treba čo najskôr riešiť u očného lekára.
  • Sekundárny glaukóm býva často spôsobný napr. inými ochoreniami ako je cukrovka, kardiovaskulárne či onkologické ochorenia, prípadne stavy po úrazoch oka.

Prejavy

Ako sa glaukóm prejavuje?

O ochorení veľakrát pacienti v počiatočnom štádiu vôbec nevedia. Glaukóm sa nemusí nijak prejaviť a pacient aj pri zvýšenom vnútroočnom tlaku nepociťuje ďalšie ťažkosti. Medzi najčastejšie príznaky glaukómu patrí:

  • zo začiatku menšie výpadky v zornom poli
  • strata periférneho videnia
  • bolesti hlavy a očí
  • pocit tlaku v očiach
  • glaukómový záchvat – náhla strata zraku
  • zhoršenie zrakovej ostrosti, zahmlené videnie
  • ťažkosti s videním za šera

Liečba

Ako sa glaukóm / zelený zákal lieči?

Dôležité je zahájiť liečbu glaukómu včas a tak spomaliť a stabilizovať ochorenie. Cieľom liečby je zníženie vnútroočného tlaku. To je možné pomocou aplikácie kvapiek, alebo laserovým zákrokom –  Selektívna laserová trabekuloplastika (SLT).  Pomocou tejto metódy sa krátkymi zásahmi laserového lúča s nízkou energiou uvoľňujú odtokové kanáliky v oku, čím dôjde k rozšíreniu odtokového systému a následne sa zníži vnútroočný tlak. Pri tomto laserovom zákroku nedochádza k poškodeniu iných okolitých tkanív v oku. Ide o modernú, efektnú a bezpečnú liečbu určenú najmä pre pacientov s glaukómom otvoreného uhla a okulárnou hypertenziou.

 

Pre koho je liečba metódou SLT vhodná?

Indikácia k zákroku laserovou metódou je vždy na lekárovi a je vhodná najmä pre pacientov:

  • s glaukómom s otvoreným uhlom,
  • trpiacich alergiou na očné kvapky znižujúce vnútroočný tlak
  • ako náhrada alebo doplnenie medikamentóznej liečby  liekmi a kvapkami

Operácia

Ako zákrok SLT prebieha?

Zákrok sa realizuje po indikácii ochorenia a návrhu liečby metódou SLT na našom pracovisku ambulantnou formou a prebieha v lokálnom znecitlivení oka kvapkami. Pacientovi sú pred zákrokom aplikované kvapky na zúženie zreničky a ďalšie kvapky na znecitlivenie oka. Následne lekár priloží použitím lubrikantu pacientovi na rohovku oka špeciálnu šošovku a pomocou vyšetrovacieho mikroskopu zameria laserové lúče na cieľové tkanivo, na ktoré laser vysiela jemné impulzy. Po ukončení sú pacientovi podané lieky na prevenciu výkyvov vnútročoného tlaku po SLT. K viditeľnému poklesu dochádza zvyčajne na prvý až tretí deň po zákroku.

Na našej klinike používame certifikovaný Laser ELLEX Integre proscan, ktorý je vybavený najnovšou technológiou a optickým systém „True Spot™“ pre bezpečný a efektívny laserový zákrok.

Benefity

Benefity zákroku SLT u nás

  • Bezbolestný zákrok pri lokálnom znecitlivení oka kvapkami
  • Laserový zákrok je veľmi rýchly, trvá iba niekoľko minút
  • Po zákroku pacient odchádza do domáceho prostredia, nie je potrebná hospitalizácia
  • Používanie najmodernejších technológií