Čo je to sekundárny sivý zákal?
Sekundárny sivý zákal alebo sekundárna katarakta vzniká zakalením alebo zhrubnutím zadného púzdra šošovky umiestnenom za umelou vnútroočnou šošovkou, a teda sa nejedná o sivý zákal v pravom slova zmysle. Okrem zahmleného videnia, sekundárna katarakta žiadnym iným spôsobom oko nepoškodzuje. Bežne sa objaví u každého desiateho pacienta, v priebehu jedného až troch rokov po operácii sivého zákalu.
Aké sú príznaky sekundárnej katarakty?
- zahmlené, rozmazané videnie
- pocit pohoršeného videnia do blízka aj do diaľky
- slabšie videnie za šera či tmy
- zhoršené vnímanie farieb
Aká je príčina jej vzniku?
Hlavnou príčinou vzniku sekundárnej katarakty je zhrubnutie alebo zakalenie zadného púzdra šošovky. Jej vznik nemožno nijak ovplyvniť, avšak s jeho odstránením nie je potrebné vôbec váhať, pretože ide o jednoduchý ambulantný zákrok.
Liečba sekundárnej katarakty
Diagnostika aj riešenie sekundárnej katarakty je veľmi jednoduché, bezkontaktné a bezbolestné. Odstránenie sekundárnej katarakty sa realizuje pomocou tzv. YAG laser kapsulotómie, pri ktorej sa u pacienta pomocou YAG laserového lúča vytvorí otvor v zakalenom zadnom púzdre. Ide o rýchly ambulantný zákrok vykonávaný v lokálnom znecitlivení oka kvapkami. Po zákroku je videnie opäť v poriadku ako pred vznikom sekundárnej katarakty.